Connect with us

İncelemeler

Fön Makinesi Fiyatları, 2 Dakikada Doğru Makine Tercihi

fön makinesi fiyatları

Fön Makinesi Fiyatları

Fön makinesi fiyatları pek çok tüketicinin kafasını karıştırabiliyor. Bu yazımızda size fön makinesi fiyatlarını karşılaştıracağız ve fön makinesi alırken daha bilinçli alışveriş yapmanız için size rehber olmaya çalışacağız. Fiyat, fön makinesi alırken tek kıstas olmayacağı için Profesyonel Fön Makinesi Nasıl Seçilir? yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Bu yazı ile:

 • Fön makinesi ve saç kurutma makinesi arasındaki farkı anlayacak.
 • Hangi fön makinesine ihtiyacınız olduğuna karar verecek.
 • İhtiyacınız olan fön makinesi fiyatlarını kavrayacak.
 • Sipariş verebileceğiniz markalar ve yerler ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

fön makinesi

Fön Makinesi ve Saç Kurutma Makinesi Arasındaki Fark

Fön Makinesi çok güçlü ve özel olarak hazırlanmış en iyi saç kurutma makinesi ‘dir. Saç kurutma makineleri saça sıcak hava üfleyerek kurutma prensibi ile çalışır. Makine içindeki bir pervanenin üflediği hava rezistanslar aracılığı ile ısıtılarak sıcak olarak üflenir. Bu kurutma işlemi için genel prensiptir. Ancak fön makineleri sadece saç kurutma amaçlı değil, yüksek basınçlı ve ısılı hava üfleyerek saça şekil verme amacına yönelik tasarlanırlar. Fön makinelerinin rezistans, motor ve pervane yapıları çok daha özeldir.
Farklar:

 • Saç kurutma makineleri sadece sıcak hava üflerken fön makineleri yüksek ısılı ve yüksek basınçlı sıcak hava üflerler
 • Fön makineleri gelişmiş ve çok daha güçlü rezistansa, pervaneye ve motora sahiptir.
 • Piyasada bir çok basit saç kurutma makinesi sanki profesyonel fön makinesiymiş gibi pazarlanmaya çalışılmaktadır. Aldanmamak için Profesyonel Fön Makinesi Nasıl Seçilir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Saç kurutma makineleri züccaciyelerden, elektrikli ev aletleri satan yerlere, genel amaçlı sanal mağazalardan işportaya kadar pek çok yerde satılabilir. Fön makineleri sadece profesyonel güzellik ve kuaför ürünleri satan mağazalarda ve sanal mağazalarda bulunur.
 • Profesyonel fön makineleri ile saç kurutma makineleri arasında 5-10 kat arası fiyat farkı bulunur.

Hangi Fön Makinesini Seçmeliyim?

Bu sorunun yanıtı aslında ihtiyacınız ile alakalıdır. Eğer duştan sonra sadece saçlarınızı kurutacağınız bir makineye ihtiyacınız varsa sizin bir saç kurutma makinesi almanız gerekmektedir. Ancak eğer fön çekmek veya saçınıza şekil vermek amacınız varsa o zaman kesinlikle tam profesyonel bir fön makinesi almanız gerekmektedir.

Burada fiyat marjlarına bir göz atalım:

sac-kurutma-makinesi-fiyatlari

Profesyonel Fön Makinesi Fiyatları

Standart fön makinelerinin fiyatları 350-400 TL arasında değişen makinelerdir. Bu makineler genelde 1000-1800 watt arasında bir değere sahiptir. Çoğu elektrikli ev aletleri üreticilerinin makineleridir. Bu makinelerde rezistans koruması bulunur, makine çok ısındığı zaman ısıyı otomatik olarak keserek kendini korumaya alır. Sadece saç kurutmak için tasarlanan bu makineler ile saça şekil vermeye çalışmak saç üzerinde yoğun bir mekanik yıpranma etkisi yaratır. Bu cihazlar sadece saçı kurutmak amacıyla kullanılmalıdır. Saç kurutma makinesi markaları olarak örnek verebileceğimzi markalar:  king, fönsan, powertec, egekıran, etap, tefal, braun, philips, sinbo, fakir, profilo, arzum, rowenta, beko…

En İyi Fön Makinesi Fiyatları

Profesyonel fön makineleri genelde kuaför malzemeleri satan profesyonel mağazalarda bulunur. Türkiye’de üretilen “Turbobella” markası hariç hemen hemen tüm profesyonel fön makinesi markaları Avrupadan ithaldir. Profesyonel fön makinesi fiyatları 1000 TL civarından başlar. Dolar ve Euro kurunda son yıllarda meydana gelen artış ile ithal profesyonel fön makinesi fiyatları oldukça artmıştır. 1000 lira ile Turbobella fön makinesi fiyatları yerli üretim olması nedeniyle hala satın alınabilinir düzeydeyken diğer ithal profesyonel fön makineleri 4000-5000 TL ve üzerinde satılmaktadır. Hatta Amerika’dan ithal Dyson Fön makinesinin fiyatı 15000 liraları bulmakta. Eğer saçınıza şekil vermek ya da fön çekmek istiyorsanız kesinlikle profesyonel fön makinesi almanız gerekmektedir. Profesyonel fön makinesi olarak önerebileceğimiz markalar ise: Turbobella, Ceriotti, Parlux, Elchim…

UYARI:

 • Elektrikli ev aletleri üreticilerinin piyasaya sürdüğü profesyonel fön makinesi görünümlü saç kurutma makinelerine dikkat ediniz. Bu makineler ile saçınıza şekil vermeye çalışırsanız saçınızı çok yıpratırsınız. Fritöz, ütü üreten markaların makineleri fön makinesi değil saç kurutma makinesidir. Bu markalar pazarlama taktiği olarak saç kurutma makinelerinin üzerine saloon series, professional gibi model isimleri yazarak 400-600 liraya satmaktadırlar.. Ancak bunlar saç kurutma makinesidir. 250-350 TL değerinde bir saç kurutma makinesine 400-600 lira vermek mantıklı değildir.
 • Piyasada fön makinesi görünümlü bir çok Çin malı fön makinesi bulunmaktadır. Bunların fiyatları da 400 TL ile 500 TL arasında değişmektedir. Bu makineler görünüşü olarak profesyonel fön makinelerini taklit eden ancak aslında saç kurutma makinesi olan ürünlerdir. Bu cihazların üzerinde 4000-5000 gibi model isimleri sanki makinenin watt gücüymüş gibi pazarlanmaktadır. Bugün itibarı ile piyasadaki en güçlü fön makinesi 2700 watt olan Turbobella’dır. 3000 watt-4000 watt olduğunu iddia eden göz boyamaya çalışan bu makinelere dikkat ediniz.

ÖZET:

Eğer sadece saç kurutma amacınız varsa, saç kurutma makinesi fiyatı 350-400 TL bandındaki bir ürünü tercih edebilirsiniz. Hepsiburada, Gittigidiyor gibi genel amaçlı mağazalardan ücretsiz kargosu olan bir ürünü seçip sipariş verebilisziniz.

Eğer saça şekil verme ve fön çekme amacınız varsa fön makinesi fiyatları 900 TL ve üzerindedir. Turbobella, Parlux gibi bir markayı internet üzerinden aratarak profesyonel ürünler satan bir mağazadan satın alabilirsiniz. Kuaför malzemeleri satışı yapan sektörel sanal mağazaların çoğu güvenlidir ve kredi kartına taksit imkanı da sunmaktadır.

Fön Makinesi Kaç Lira?

İyi bir fön makinesi kaç lira diye merak edenler için fiyatlar Turbobella gibi yerli markalarda 1000-1500 liradan başlıyor. İthal ürünlerde ise gümrük ve kur farkı nedeniyle fiyatlar yükseliyor. Dyson supersonic 15.000 lirayı bulabiliyor. Piyasaya hakim olan italyan markalı ürünler genelde 4000-5000 lira bandında satılıyor. 2700 watt gücü ile Turbobella ion9000 piyasanın en güçlü fön performansını sunmasına rağmen yerli üretim olduğu için fiyatı ithal ürünlerden oldukça uygun durumda.