Connect with us

İncelemeler

En iyi fön makinesi hangisi? 5 Profesyonel Saç Kurutma Makinesi Tavsiyesi, Fiyatları ve Yorumları

profesyonel fon makinesi

EN İYİ FÖN MAKİNESİ 2024

Güzel görünümlü bir fön için en iyi fön makinesi olmazsa olmaz ihtiyaçtır. Ancak en iyi fön makinesinin hangisi olduğu hakkında internette ciddi bir bilgi kirliliği bulunuyor. Özellikle satış ortaklıklarından para kazanmak isteyen ürün tanıtım ve teknoloji siteleri tüketicilere ticari amaçlar ile fön makinesi tavsiye etmekteler. Bu siteler tüketicileri, en iyi makinelere değil, satış ortaklığında daha çok kar ettikleri makinelere yönlendiriyorlar. Tavsiye ettikleri makinelerin satış linklerini sitelerine ekleyerek yönlendirdikleri müşterilerden para kazanmayı hedefliyorlar. Hatta en iyi fön makinesi diye basit saç kurutma makineleri bile tavsiye edilebiliyor. Bu makalede profesyonel fön makinesi tavsiyesiyle beraber konu hakkında tüketiciye rehber olacak doyurucu bilgiler de verilecektir. Makalede hiç bir ürün linkine yer verilmeyecektir.

Ürünleri kendi seçtiğiniz uygun gördüğünüz sitelerden satın alabilirsiniz. Sıradan tüketiciler pazarlama amaçlı websitelerinde yer alan fön makinesi tavsiye listelerine aldanabiliyorlar. 2024 yılı için en iyi fön makinelerinin derlendiği bu yazıda en iyi fön makinesi hangisi sorusuna yanıt vererek kuaförlerin kullandığı profesyonel fön makinesi markaları detaylıca açıklanacaktır.

en iyi fön makinesi tavsiye

Fön makinesi tavsiyesi isteyenlere yönelik farklı fiyat marjlarında en iyi fön makinesi alternatiflerini aşağıda bulabilirsiniz. Yazıda açıklanan fön makinesi fiyatlarının okuduğunuz tarihte değişiklik gösterebileceğini lütfen dikkate alınız. Unutmamak gerekir ki fön makinesi aslında özel olarak tasarlanmış bir profesyonel saç kurutma makinesi‘dir. Bu ürünler sadece sektöre özel satış yapan toptancı firmalarda ve kuaför güzellik sektörüne özel sanal mağazalarda bulunur. Zamanı kısıtlı olan ziyaretçiler için önce tavsiye edilen kaliteli fön makineleri listelenecek ardından konu detaylıca ele alınacaktır.

1)Turbobella ion9000 Fön Makinesi1099 TL
2)Dyson Supersonic Fön Makinesi17.999 TL
3)Valera Swiss Power4ever Fön Makinesi11.500 TL
4)Parlux Alyon Fön Makinesi8.499 TL
5)Elchim Trina Fön Makinesi8.499 TL
En İyi Fön Makineleri

Fön Makinesi Tavsiye

1️⃣ Turbobella ion9000 Profesyonel Fön Makinesi

turbobella ion9000 fön makinesi

Turbobella’nın listenin başında olmasının nedeni hem 2700 watt ile listenin en güçlü fön makinesi olması hem de Türkiye’de üretildiği için listedeki en ekonomik fiyatlı ürün olması. Unutmamak lazım piyasadaki en güçlü fön makineleri 2700 watt gücünde. 2700 watt üzerinde güçte olduğunu söyleyen makineler tüketici yanıltmaya çalışıyorlar kesinlikle uzak durulmalı. Turbobella ion9000 İzmir’de üretiliyor. İonizer özelliğe sahip. Hızlı fön çekmek için üretilen profesyonel bir fön makinesi olmasına rağmen ev kullanımına da uygun. Ürünün 3 ısı, 2 hız kademesi bulunuyor. Türkiye’de üretildiği için ithal ürünlerde sık yaşanan yedek parça ve teknik servis sıkıntıları yaşanmıyor.

Müşteri memnuniyeti yüksek bir ürün. Her sene on binlerce satılmasına rağmen hakkında çok az şikayet mevcut. Hem en güçlü fön makinesi olması hem de yerli üretim olduğu için fiyat avantajına sahip olması Turbobella ion9000’i listenin başına taşıyor.


2️⃣ Dyson Supersonic Fön Makinesi

dyson supersonic fön makinesi

Dyson Supersonic Amerika’dan ithal bir saç kurutma makinesi. Dyson firması inovatif tasarımları ile tanınan bir marka. Ve saptan motorlu saç kurutma makinesi tasarımının dünyada ilk uygulandığı cihaz Dyson Supersonic. Dyson oldukça sessiz çalışan bir cihaz. Yüksek teknoloji ile tasarlanmış ve üretilmiş.
Ama bu yüksek teknolojinin karşılığı olarak fiyatı da ortalama tüketiciler için çok yüksek. Tüm dünyada 499 dolar etiketle satılan ürün Türkiye’de de yazı son güncellendiğinde 15 bin lira fiyat etiketi ile satılmaktaydı. Saç kurutma makinesi fiyatları içinde en yüksek fiyat dyson supersonic etiketinde görülüyor. Maalesef ürün sadece saç kurutmak için 600 dolar bütçe ayırabilenler için ideal bir makine.


3️⃣ Valera Swiss Power4ever Fön Makinesi

valera power4ever fön makinesi

Valera Swiss Power4Ever saç kurutma makinesi İsviçre’den ithal edilen bir saç kurutma makinesi. Ürün 6 hız 6 ısı kademesine sahip. 475 gram ağırlığındaki makine oldukça hafif. İonizer özelliğine sahip olan Swiss Power4Ever oldukça sessiz bir makine olmasının yanı sıra imalatında ve kullanılan malzemelerde carbon salınımı konusunda çevreci bir politika izliyor. Ürünün eksi yanı rakiplerinden daha güçlü fön performansı sunmadığı halde ithal ürün olduğu için fiyat olarak rakiplerinin oldukça üzerinde bir fiyat etiketine sahip olması.


4️⃣ Parlux Alyon Fön Makinesi

parlux alyon fön makinesi

Parlux, fön makinesi piyasasından onlarca yıldır varolan bir İtalyan markası. Son derece kaliteli ürünler üreten Parlux kuaför camiasında da oldukça bilinen ve sık kullanılan bir marka. Alyon modeli ise 2400 watt gücü ve iyon özelliği ile yüksek müşteri memnuniyeti sunuyor. Ürünün tek olumsuz yönü kurlardaki artış ile fiyatının 5 bin lira bandına dayanmış olması.


5️⃣ Elchim Trina Fön Makinesi

elchim trina fön makinesi

Elchim Trina’nın en önemli özelliği listemizdeki en hafif saç kurutma makinesi olması. Yaklaşık 300 gram ağırlığı ile elchim trina en yakın rakibinden 170 gram daha hafif. Bu da kuaförlerdeki uzun kullanım sürelerinde daha az yorulmak demek. Sessiz bir makine olan elchim trina 3 hız 4 ısı ayarına sahip. İonizer özelliğine de sahip olan Elchim Trina 300 euro fiyatla satılıyor. Türk pazarındaki satış fiyatı 8400 lira seviyelerinde. Her kuaförün değil sadece en lüks salonların karşılayabileceği bir fiyat etiketine sahip.

profesyonel fön makinesi

Profesyonel Fön Makinesi

Profesyonel fön makinesi nedir sorusu, fön çekmek için tasarlanmış güçlü saç kurutma makineleri olarak yanıtlanabilir. Her fön makinesi saç kurutma makinesi olarak kullanılabilir. Ama her saç kurutma makinesi fön çekme amacıyla kullanılamaz. Profesyonel fön makineleri yüksek ısı güçleri ile saçlara şekil vermek için tasarlanmış makinelerdir. Profesyonel fön makineleri kuaförlere satış yapan toptancı firmalarda ya da toptancı sitelerde bulunurlar. Her ürünün satıldığı pazaryeri sitelerinde ya da teknoloji mağazalarında genel olarak profesyonel fön makineleri bulunmaz. Profesyonel fön makinesi fiyatları da basit saç kurutuculara göre biraz daha yüksektir. Ancak profesyonel fönler saç kurutma makinelerine oranla daha uzun ömürlü ve performanslıdır.

Son yıllarda profesyonel fön makinelerine olan ilgi nedeniyle piyasada profesyonel fön makinesi adı altında satılan ancak aslında basit saç kurutucusu olan cihazlar bulunmaktadır. Uzak durulması gereken bu makinelerin ilk grubu Çin’den ithal edilen ve görünüş olarak profesyonel fön makinesine benzeyen saç kurutma makineleridir. Bu ürünler profesyonel fön makinesi adı altında satılmaktadır. Unutmamak gerekir ki profesyonel fön makineleri kuaför kullanımı için üretilmiştir. Turbobella gibi bir kaç yerli marka dışında profesyonel fön makinesi markalarının tümü Avrupa’dan ithaldir.

saç kurutma makinesi tavsiye

Kuaför Fön Makinesi

Profesyonel fön makinesi adı altında satılan ikinci ürün grubu elektrikli ev aletleri üreten firmaların saç kurutucularıdır. Bireysel tüketicilerin kuaför fön makinelerine ilgisi nedeniyle fritöz, ütü gibi elektrikli ev aletleri üreten firmalar da bireysel kullanıcıları hedefleyen profesyonel görünümlü saç kurutucular çıkardılar. Aslında profesyonel fön makinesi olmayan ama modellerinde “professional, saloon,” gibi ifadeler kullanılarak pazarlanan bu ürünler de aslında saç kurutma makineleridir. Üstelik bu ürünler profesyonel fön makineleri ile yarışan fiyatlarda da satılabilmektedir. Hiç bir kuaför fritöz ya da ütü satan bir markanın fön makinesini kullanmaz. Kuaförlerin kullandığı fön makineleri en iyi fön makineleridir. Elbette kuaför salonunun seviyesine ve fiyatlarına oranla kullanılan profesyonel fön makinelerinin fiyatları da değişmektedir.

Kuaför fön makinesi satışları kuaförlere toptan ürün satan toptancı firmalarda ve websitelerinde gerçekleşmektedir. Kuaför fön makineleri güzellik sektörüne özel markalar tarafından üretilmektedir. Basit saç kurutma makineleri 900-1000 watt gücünden başlarken kuaför fön makineleri 2000-2700 watt gücü arasındadır. 2700 watt gücünden daha güçlü fön makinesi yoktur. Piyasada 3000W, 5000W şeklinde satılan ürünler aslında 3000 watt değildir. Bu ürünler model numaralarını watt değeri gibi pazarlayarak satış yapmaktadırlar. En güçlü profesyonel fön makineleri 2700 watt gücündedir. Unutulmamalıdır ki en iyi kuaför fön makinesi fiyat/performansı ve satış sonra desteği iyi olan makinedir. Kuaför fön makinesi fiyatı, performansına oranla ekonomik olmalıdır.

Aynı zamanda ürünün satış sonrası parça desteği de çok önemlidir. İthal ürünlerde sıklıkla yedek parça temini sorun olabilmektedir. Peki kuaför fön makinesi fiyatları ne kadar?

fön makinesi fiyatları

Fön Makinesi Fiyatları

Basit saç kurutma makineleri 900 watt gücünden ve 700 lira fiyatlardan başlamaktadır. Kuaför fön makinesi fiyatları ise Turbobella gibi yeri üretilen ürünlerin fiyat avantajı ile 1500 liradan başlamaktadır. Kuaför kullanımı için üretilen profesyonel fön makinesi fiyatları döviz kurundaki artışla beraber 17 bin liralara kadar ulaşabilmektedir. Avrupa’dan ithal edilen profesyonel fön makinesi fiyatları 5 bin lira ile 13 bin lira arasındadır. Amerika’dan ithal edilen Dyson supersonic profesyonel fön makinesi fiyatı ise 17 bin lira civarında satılmaktadır. Çin malı profesyonel görünümlü fön makineleri ise 600-1000 lira arasında fiyatlanmaktadır. Ütü fritöz üreten elektrikli ev aletleri markalarının profesyonel görünümü verilmiş saç kurutucuları ise 1500-3000 lira arası fiyatlarla satılmaktadır. Peki profesyonel fön makinesi markaları hangileridir?

fön makinesi markaları

En İyi Fön Makinesi Markaları

Elektrikli ev aletleri üreticilerinin ürettiği saç kurutma makinesi markaları herkesin bildiği meşhur markalardır ancak bu markalar en iyi fön makinesi markaları değildir. Eğer sadece basit şekilde saç kurutulacaksa bu ürünler idealdir. Ancak amaç saç şekillendirmek ya da zor kuruyan saçları hızlı kurutmaksa profesyonel amaçla üretilmiş kuaför fön makinesi markaları tercih edilmelidir. Ülkemizde satılan profesyonel fön makinesi markaları Turbobella gibi nadir bir kaç marka dışında genelde ithal ürünlerdir. Türkiye’de satılan profesyonel fön makinesi markaları Turbobella (Turkiye), Dyson (A.B.D.), Parlux (İtalya), Elchim (İtalya), Valera Swiss (İsviçre), Gamma Piu (İtalya) gibi profesyonel markalardır. Ayrıca piyasada Çin’den ithal edilen ve profesyonel adı altında satılan ürünler vardır.

Bu ürünler değişik markalar altında satılabiliyorlar. Üstelik bu Çin markaları içinde “power”, “techno”, “pro”, “hair” gibi saç, güç ve teknoloji imajı veren kelimeler sıkça geçmektedir.

fön makinesi markaları profesyonel

KUAFÖRLERİN KULLANDIĞIN FÖN MAKİNELERİ

En güçlü saç kurutma makineleri fön makinesi olarak adlandırılır. Bu makineler basıncı ısısına göre özel olarak ayarlanmış sıcak hava üfleyerek saç şekillendirmek için kullanılırlar. Ve kuaförler daha hızlı iş yapmak için piyasadaki en iyi fön makinesini kullanmak isterler. 2024 yılında da bu makineleri satın alabileceğiniz satış noktaları kuaför malzemeleri toptancılarıdır. Profesyonel fön makinesi elektrikli ev eşyası satan mağazalarda ya da marketlerde bulunmaz. En iyi fön makineleri mutfak robotu yapan firmalar tarafından değil, güzellik sektörüne üretim yapan firmalar tarafından üretilirler.

Bu makinelerin motor güçleri genelde 2200 Watt ve üzerindedir. Piyasada bulunan kuaförlerin kullandığı markalar içinde en güçlü fön makinesi 2700 Watt (Turbobella) gücündedir. Pek çok marka göz boyamak amacıyla 3000-3200-5000 gibi model numaraları kullanabilir. Oysa 3200 WATT fön makinesi denilen makinenin teknik dökümanını okuduğunuzda sadece 1800 watt olduğunu görebilirsiniz. Fön makinesi alırken model numarası ile fön makinesinin watt değerini bir birine karıştırmamaya özen gösteriniz. Piyasada 3000W, 4000W, 5000W gibi model numaraları ile watt değerini karıştırmaya çalışan makineler bulunmaktadır.

fön makinesi tavsiye

PROFESYONEL SÜSÜ VERİLMİŞ AMATÖR MAKİNELER

Fön makinesi pazarındaki en büyük karmaşa profesyonel diye pazarlanan amatör saç kurutma makinelerinden kaynaklanmaktadır. Özellikle Çin’den gelen bu makineler profesyonel fön makinesi tasarımına sahiptir. Bu makineler her zaman kutusunda yazandan düşük güce sahiptir. Sanki profesyonel makineymiş gibi marketlerde, mağazalarda, büyük sanal mağazalarda süslü kelimeler ile pazarlanmaktadır. 600-1200 lira arasında satılan bu saç kurutma makinesi fiyatları ve satış politikası tutturabildiğinedir. Mağazadan 1100 liraya aldığınız bu makineleri başka bir yerde 800-900 hatta 700 liraya görebilirsiniz.

Bu makinelerin ucuz fön makinelerinden tek farkları tasarımlarının taklit olmasıdır. “Doğan görünümlü şahin” benzetmesi bu makine grubunu tanımlar. Bu makineler son zamanlarda kuaför malzemeleri satan bazı sanal mağazalarda da görünmeye başlamıştır. Size kuaförlerin bu makinelerden uzak durduğu gibi uzak durmanızı öneririz. Fön makinesi fiyatları, size Çin üretimi doğan görünümlü şahinleri ayırt etmeniz için referans verir. 1500 liranın altındaki ürünler profesyonel fön makinesi değildir.

elektrik

FÖN MAKİNESİ MUTFAK MALZEMESİ DEĞİLDİR

Bazı elektrikli ev aletleri üreticileri de büyüyen güzellik pazarına kayıtsız kalamamış ve fön makinesi pazarına girmişlerdir. Ütü, fritöz üreten bu firmalar saç kurutma amacıyla hazırladıkları fön makinelerinin yanına, profesyonel makineymiş gibi pazarlanan fön makinelerini de eklediler. Janjanlı kutularda gelen, kuaförlere hitap ediyormuş gibi “salon series”, “professional line” gibi çekici model isimlerine sahip bu makineler ile de fön çekemezsiniz. Fön ancak profesyonel bir fön makinesi ile çekilebilir. Zaten hayatınız boyunca dikkat ettiyseniz, kuaförlerinizdeki fönlerin hiç bir zaman fritöz üreten markaların fönlerinden olmadığını farketmişsinizdir.

saç kurutma makinesi fiyatları

KUAFÖR FÖN MAKİNESİ FİYATLARI

Kuaför fön makinesi seçerken en önemli kriter pek çok tüketici için fiyattır. Kuaförler profesyonel olarak konuya yaklaşırlarken tüketiciler işin ekonomik yanına öncelik verir. Doğrudan söyleyelim. Salgın sonrası plastik hammaddesi ve bakır fiyatlarındaki artışın ardından profesyonel fön makinesi fiyatları bin liradan başlamaktadır. Yani 1500 liranın altında alacağınız fön makineleri profesyonel değildir.  Demek oluyor ki 800-900-1000 liraya aldığınız makine kesinlikle profesyonel fön makinesi değildir. Son 5-6 yılda Türkiye’de de profesyonel fön makinesi üreten firmalar ortaya çıkmıştır. Turbobella gibi nadir yerli markalar dışında tüm profesyonel fön makineleri Avrupadan ithaldir.

profesyonel fön makinesi

FÖN MAKİNESİ SAÇA ZARAR VERİR Mİ?

Fön saça yüksek ısı uygulayarak yapılan bir saç şekillendirme işlemidir. En iyi fön makinesi saça basıncı ile orantılı yüksek ısı veren fön makinesidir. Eğer fön makinesi aşırı sıcak bir şekilde kullanılmıyorsa saça zarar vermez. Fön makinesi bir ütü gibi kullanan kişinin ısısını ayarlayabildiği bir makinedir. Fön makinesinin ısı kademesini düşürerek ya da saçınızdan uzaklaştırarak ısıyı düşürebilirsiniz.

Ancak fön çekmek saça yüksek ısı uygulamaktır ve sık yapıldığı takdirde saça elbette zarar verir. Eğer sık sık fön çekme ihtiyacınız varsa saça nemini ve yıkılan keratini geri kazandıracak bir bakım uygulamanız gerekir. Mesela Ceragan Argan ve Keratin Saç Bakım Serumu gibi bir bakım ürünü ile haftalık bakım uygulanabilinir ve saçta meydana gelen zararı onarılabilinir.

KUAFÖR FÖN MAKİNESİ NASIL SEÇİLİR?

Daha önce de belirttiğimiz gibi en iyi fön makinesi aslında profesyonel fön makinesidir. Eğer en iyi fön makinesini almak istiyorsanız, size bir makinenin profesyonel olup olmadığına ilişkin bazı ipuçlarını liste olarak veriyoruz. Bu listedeki maddelere bakarak bir fön makinesinin profesyonel olup olmadığına karar verebilirsiniz.

 • Günümüzde pek çok profesyonel fön makinası 2400-2700 watt arasında bir güce sahiptir.
 • Bir çok amatör saç kurutucusu internette profesyonelmiş gibi pazarlanmakta ve markalarında müşteriye profesyonel izlemini vermek için power, hair, professional, salon gibi terimler geçirmektedir.
 • Hiç bir profesyonel fön makinesi 2700 watt üzerinde güce sahip değildir. Eğer 2700 watt üzerinde olduğunu iddia eden makineler varsa kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Profesyonel fön makineleri genelde tek renktir (siyah-lacivert). Rengarenk bir çok renk seçeneği olan makineler profesyonel gibi pazarlansalar da genelde sıradan kullanıcılar için üretilmiş amatör saç kurutma makineleridir.
 • Profesyonel fön makineleri sadece kuaför malzemeleri satan toptancılarda ya da sanal mağazalarda satılırlar. Profesyonel fön makinesi üreten firmalar bu ürünlerini kuaför ve güzellik sektörüne satış yapan firmalar ve siteler üzerinden pazarlarlar.
 • Her tür ürünü satan internet sitelerinde profesyonel fön makinesi bulunmaz. Bu tarz sitelerde açıklamalarında profesyonel olduğu iddia edilen ve sahte yorumlar yazılmış amatör makineler profesyonel fön makinesi gibi pazarlanabiliyor.
 • Amatör makinelerin açıklamalarında 125 derece ısı, 200 derece ısı gibi yanıltıcı bilgiler bulunur, oysa makinenin rezistans ve üflediği havanın sıcaklığı ortam sıcaklığına ve saçın uzaklığına göre değişiklik gösterir.
 • Profesyonel fön makinelerinin kendilerine özel profesyonel görünümlü web siteleri olur
 • Profesyonel fön makinesi genelde 2 fön başlığı ile birlikte satılır
 • Profesyonel fön makinesi fiyatı 1500 liranın altında değildir. 700-1200 TL arasında profesyonel olduğunu iddia eden taklit makinelere özellikle dikkat ediniz.
 • Profesyonel fön makineleri bir iki Türk markası dışında Avrupa’dan ithaldir.
profesyonel kuaför fön makinesi

En İyi Fön Makinesi Yorumları

Fön makinesi seçimi konusunda bir çok sitenin manipülatif yorumlar yazdıklarını açıklamıştık. Bu siteler ziyaretçilerini profesyonel makinelere değil satış ortaklıklarından daha çok para kazandıkları makinelere yönlendirmektedirler. Sayfamızın yorum alanında en iyi fön makinesi yorumları da bulabilirsiniz. Siz de eğer kullandığınız ve memnun kaldığınız ürünleriniz varsa satış link vermeden fön makinesi yorumlarınızı yayınlanması için gönderebilirsiniz.

2 Yorum

2 Yorum

 1. Me*** Ar***

  5 Şubat 2023 at 20:46

  7 sene önce turbobella ion9000 aldim. 7 senedir kendi kendime fön çekiyorum. Artik farkli modelleri deneyecek kadar ustalastim. Diger makinelere o kadar para verilir mi bilmiyorum.

 2. Sev** Uy**

  21 Mart 2023 at 13:39

  2 senedir kullaniyoruz. 4 genç kizim var. Hizli kuruttugu için hepimiz tek bir makine ile idare edebiliyoruz. Çok memnunuz.

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir