İncelemeler

EN İYİ FÖN MAKİNESİ HANGİSİ? En İyi 3 Profesyonel Fön

profesyonel fon makinesi

EN İYİ FÖN MAKİNESİ 2023

Güzel görünümlü bir fön için en iyi fön makinesi olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Eğer elinizde bir “kuaför fön makinesi” ve profesyonel fön fırçası tutmuyorsanız harika görünümlü bir fön çekmek neredeyse imkansızdır. Kuaförler yılların deneyimi ile en iyi fön makinesi hangisi hemen anlayabilirler. Ancak sıradan insanlar için en iyi fön makinesi hangisi anlamak kolay değildir. 2023 yılı için güncellediğimiz bu yazımızda size en iyi fön makinesi hangisidir, profesyonel fön makinesi nasıl seçilir açıklayacağız.

Ve fön makinesi tavsiyesi isteyenler için  en iyi fön makinesi markalarından üçünü sıralayacağız. Ve 2023 yılı için fön makinesi fiyatları  hakkında bilgiler vereceğiz. Unutmamak gerekir ki fön makinesi aslında özel olarak tasarlanmış profesyonel saç kurutma makinesi‘dir.

fön makinesi markaları profesyonel

KUAFÖRLERİN KULLANDIĞIN FÖN MAKİNELERİ

En güçlü saç kurutma makinelerine fön makinesi denir demiştik. Bu makineler basınçlı çok sıcak hava üfleyerek saç şekillendirmek için kullanılır. Ve kuaförler piyasadaki en iyi fön makinesini kullanmak isterler. 2023 yılında da bu makineleri satın alabileceğiniz gerçek yer kuaför malzemeleri toptancılarıdır. Profesyonel fön makinesi elektrikli ev eşyası satan mağazalarda ya da marketlerde bulunmaz. En iyi fön makineleri mutfak robotu yapan firmalar tarafından değil, güzellik sektörüne üretim yapan firmalar tarafından üretilirler.

Bu makinelerin motor güçleri genelde 2200 Watt üzeridir. Piyasada bulunan kuaförlerin kullandığı fön makinelerinden en iyi fön makinesi 2700 Watt (Turbobella) gücündedir. Pek çok marka göz boyamak amacıyla 3000-3200-5000 gibi model numaraları kullanabilir. Oysa 3200 WATT fön makinesi denilen makinenin teknik dökümanını okuduğunuzda sadece 1800 watt olduğunu görebilirsiniz. Fön makinesi alırken model numarası ile fön makinesinin watt değerini bir birine karıştırmamaya özen gösteriniz.

fön makinesi tavsiye

PROFESYONEL SÜSÜ VERİLMİŞ AMATÖR MAKİNELER

Fön makinesi pazarındaki en büyük karmaşa profesyonel diye pazarlanan amatör saç kurutma makinelerinden kaynaklanmaktadır. Özellikle Çin’den gelen bu makineler profesyonel fön makinesi tasarımına sahiptir. Bu makineler her zaman kutusunda yazandan düşük güce sahiptir. Sanki profesyonel makineymiş gibi marketlerde, mağazalarda, büyük sanal mağazalarda süslü kelimeler ile pazarlanmaktadır. 400-700 lira arasında satılan bu saç kurutma makinesi fiyatları ve satış politikası tutturabildiğinedir. Mağazadan 700 liraya aldığınız bu makineleri başka bir yerde 600 hatta 500 liraya görebilirsiniz.

Bu makinelerin ucuz fön makinelerinden tek farkları tasarımlarının taklit olmasıdır. “Doğan görünümlü şahin” benzetmesi bu makine grubunu tanımlar. Bu makineler son zamanlarda kuaför malzemeleri satan bazı sanal mağazalarda da görünmeye başlamıştır. Size kuaförlerin bu makinelerden uzak durduğu gibi uzak durmanızı öneririz. Fön makinesi fiyatları, size Çin üretimi doğan görünümlü şahinleri ayırt etmeniz için referans verir. Size fiyatlarına göre makineleri ayırtedebilmeniz için de bilgiler vereceğiz.

elektrik

FÖN MAKİNESİ MUTFAK MALZEMESİ DEĞİLDİR

Bazı elektrikli ev aletleri üreticileri de büyüyen güzellik pazarına kayıtsız kalamamış ve fön makinesi pazarına girmişlerdir. Ütü, fritöz üreten bu firmalar saç kurutma amacıyla hazırladıkları fön makinelerinin yanına, profesyonel makineymiş gibi pazarlanan fön makinelerini de eklediler. Janjanlı kutularda gelen, kuaförlere hitap ediyormuş gibi “salon series”, “professional line” gibi çekici model isimlerine sahip bu makineler ile de fön çekemezsiniz. Fön ancak profesyonel bir fön makinesi ile çekilebilir. Zaten hayatınız boyunca dikkat ettiyseniz, kuaförlerinizdeki fönlerin hiç bir zaman fritöz üreten markaların fönlerinden olmadığını farketmişsinizdir.

saç kurutma makinesi fiyatları

KUAFÖR FÖN MAKİNESİ FİYATLARI

Kuaför fön makinesi seçerken en önemli kriter pek çok tüketici için fiyattır. Kuaförler profesyonel olarak konuya yaklaşırlarken tüketiciler işin ekonomik yanına öncelik verir. Doğrudan söyleyelim. Salgın sonrası plastik hammaddesi ve Bakır fiyatlarındaki artışın ardından profesyonel fön makinesi fiyatları bin liradan başlamaktadır. Yani 1000 liranın altında alacağınız fön makineleri profesyonel değildir.  Demek oluyor ki 500-700 liraya aldığınız makine kesinlikle profesyonel fön makinesi değildir. Son 5-6 yılda Türkiye’de de profesyonel fön makinesi üreten firmalar ortaya çıkmıştır. Turbobella gibi nadir yerli markalar dışında tüm profesyonel fön makineleri Avrupadan ithaldir.

profesyonel fön makinesi

FÖN MAKİNESİ SAÇA ZARAR VERİR Mİ?

Fön saça yüksek ısı uygulayarak yapılan bir saç şekillendirme işlemidir. En iyi fön makinesi saça basıncı ile orantılı yüksek ısı veren fön makinesidir. Eğer fön makinesi aşırı sıcak bir şekilde kullanılmıyorsa saça zarar vermez. Fön makinesi bir ütü gibi kullanan kişinin ısısını ayarlayabildiği bir makinedir. Fön makinesinin ısı kademesini düşürerek ya da saçınızdan uzaklaştırarak ısıyı düşürebilirsiniz.

Ancak fön çekmek saça yüksek ısı uygulamaktır ve sık yapıldığı takdirde saça elbette zarar verir. Eğer sık sık fön çekme ihtiyacınız varsa saça nemini ve yıkılan keratini geri kazandıracak bir bakım uygulamanız gerekir. Mesela Ceragan Argan ve Keratin Saç Bakım Serumu gibi bir bakım ürünü ile haftalık bakım uygulanabilinir ve saçta meydana gelen zararı onarılabilinir.

KUAFÖR FÖN MAKİNESİ NASIL SEÇİLİR?

Daha önce de belirttiğimiz gibi en iyi fön makinesi aslında profesyonel fön makinesidir. Eğer en iyi fön makinesini almak istiyorsanız, size bir makinenin profesyonel olup olmadığına ilişkin bazı ipuçlarını liste olarak veriyoruz. Bu listedeki maddelere bakarak bir fön makinesinin profesyonel olup olmadığına karar verebilirsiniz.

 • Günümüzde pek çok profesyonel fön makinası 2400-2700 watt arasında bir güce sahiptir.
 • Bir çok amatör saç kurutucusu internette profesyonelmiş gibi pazarlanmakta ve markalarında müşteriye profesyonel izlemini vermek için power, hair, professional, salon gibi terimler geçirmektedir.
 • Hiç bir profesyonel fön makinesi 2700 watt üzerinde güce sahip değildir. Eğer 2700 watt üzerinde olduğunu iddia eden makineler varsa kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Profesyonel fön makineleri genelde tek renktir (siyah-lacivert). Rengarenk bir çok renk seçeneği olan makineler profesyonel gibi pazarlansalar da genelde sıradan kullanıcılar için üretilmiş amatör saç kurutma makineleridir.
 • Profesyonel fön makineleri sadece kuaför malzemeleri satan toptancılarda ya da sanal mağazalarda satılırlar. Profesyonel fön makinesi üreten firmalar bu ürünlerini kuaför ve güzellik sektörüne satış yapan firmalar ve siteler üzerinden pazarlarlar.
 • Her tür ürünü satan internet sitelerinde profesyonel fön makinesi bulunmaz. Bu tarz sitelerde açıklamalarında profesyonel olduğu iddia edilen ve sahte yorumlar yazılmış amatör makineler profesyonel fön makinesi gibi pazarlanabiliyor.
 • Amatör makinelerin açıklamalarında 125 derece ısı, 200 derece ısı gibi yanıltıcı bilgiler bulunur, oysa makinenin rezistans ve üflediği havanın sıcaklığı ortam sıcaklığına ve saçın uzaklığına göre değişiklik gösterir.
 • Profesyonel fön makinelerinin kendilerine özel profesyonel görünümlü web siteleri olur
 • Profesyonel fön makinesi genelde 2 fön başlığı ile birlikte satılır
 • Profesyonel fön makinesi fiyatı 1000 liranın altında değildir. 400-800 TL arasında profesyonel olduğunu iddia eden taklit makinelere özellikle dikkat ediniz.
 • Profesyonel fön makineleri bir iki Türk markası dışında Avrupa’dan ithaldir.

3 PROFESYONEL FÖN MAKİNESİ TAVSİYESİ

profesyonel kuaför fön makinesi

TURBOBELLA ion9000 – 999 TL

Hem bayan saçlarına hem de erkek saçı için uygun en iyi fön makinelerinin başındadır. Turbobella Türkiye’de üretilmesine rağmen İtalya’dan ödüllü bir fön makinesi. 2700 Watt ile piyasanın en iyi fön makinesi . Ion jeneratörü ile elektriklenmeyi de azaltan Turbobella’yı listemizde 1. sıraya oturtuyoruz. Çünkü Türkiye’de üretilen bu makine, en yüksek watt değerine sahip profesyonel fön makinesi… Ancak dövizin hızla yükselmesi nedeniyle hala ithal makinelerden daha ekonomik bir fiyatla satılabiliyor.

Üstelik yerli üretim olması nedeniyle teknik servis ve yedek parça sıkıntısı da bulunmuyor. Turbobella’nın tek dezavantajı sadece kuaför malzemeleri satan mağazalarda bulunması. Bu nedenle ev kullanımına da uygun olmasına rağmen sıradan tüketici kolaylıkla ürünü tedarik edemiyor. Bu makinenin kasasını taklit ederek farklı markalarla satan bir çok marka ortaya çıktığını hatırlatalım. Orjinal ürün isteyenler için ekleyelim yetkili internet satıcılarından biri olan Kuaför Pazarı orjinal ürün satıyor.

Dyson Supersonic Fön Makinesi

dyson supersonic fön makinesi

Dyson Supersonic Amerika’dan ithal bir saç kurutma makinesi. Dyson firması inovatif tasarımları ile tanınan bir marka. Ve saptan motorlu saç kurutma makinesini tasarımının dünyada ilk uygulandığı cihaz Dyson Supersonic. Ancak piyasada çok fazla sahte Dyson makine satılıyor. İkinci el sitelerinden ve ilan sitelerinden kesinlikle alınmaması lazım. Bire bir taklitleri piyasada var. 5 bin liraya 7 bin liraya ikinci el ya da yurtdışından getirdik diye kopye makineler satılıyor. Saptan motorlu makine sessiz makine istiyorsanız garanti ile ithal edilip satılan DASEN markalı ürünü tercih edebilirsiniz. Ama ikinci el ya da orjinal site dışından Dyson aldığınızda 4 bin liralık bir ürüne 8-10 bin lira verebilirsiniz.

Dyson oldukça sessiz çalışan cihaz yüksek teknoloji ile tasarlanmış ve üretilmiş. Ama bu yüksek teknolojinin karşılığı da olarak fiyatı da ortalama tüketiciler için çok yüksek. Tüm dünyada 499 dolar etiketle satılan ürün Türkiye’de yazı yayına hazırlandığında 13 bin lira fiyat etiketi ile satılmakta. Saç kurutma makinesi fiyatları içinde en yüksek fiyat dyson supersonic etiketinde görülüyor. Maalesef ürün sadece saç kurutmak için 500 dolar bütçe ayırabilecek zenginler için ideal bir makine.

en iyi fön makinesi

PARLUX 3800 – 3700 TL

Parlux İtalya’nın en meşhur fön makinesi markalarından. Türkiye’de ağırlıklı olarak 3800 modeli satılmakta. 2100 Watt gücündeki makinenin en önemli özelliği orjinal renkleri. Profesyonel fön makinelerinin çoğu tek renkle üretilirken sadece Parlux profesyonel bir fön makinesini farklı renkler ile pazara sunuyor. Uzun yıllar kullanılabilecek kalitede olan ürünün dezavantajları 2100 wattlık gücüne rağmen son kur değişiklikleri ile fiyatının 2700 liraya kadar ulaşmış olması.

fön makinesi fiyatı

CERİOTTİ dj4200 – 2490 TL

İtalyan tasarımını teknoloji ile buluşturan bir fön makinesi. Ceriotti Türkiye’de yeni yeni popülerlik kazanmasına rağmen Avrupa’da uzun yıllardır yaygın kullanılan bir fön makinesi. Elbette Türkiye’deki popülerliğinin artmamasında 2500 lirayı aşan fiyatına karşı teknik servis ve yedek parça sıkıntılarının önemli bir payı var. Ancak ceriotti gerçekten profesyonel ve tasarım harikası bir fön makinesi olarak gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bir marka.

Yorumlar için Tıklayın!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir