Connect with us

Genel

En İyi Kuaför Berber Makası Hangisi?

kuaför berber makası

Makas kuaförler ve berberler için mesleğin sembolüdür. İyi bir makas kullanmak her kuaför ve berberin işinden zevk almasını sağlar. Eskiden piyasada sadece bir kaç marka makas bulunurken artık onlarca marka kuaför ve berber makası satılmakta. Peki en in iyi kuaför berber makası hangisi? Sizin için bir farklı tür ve marka makasları karşılaştırdık. Peki en iyi makaslar nerede üretilmekte?

berber makaslari

Alman mı? Japon mu?

En iyi kuaför ve berber makasları Japon ve Alman çeliğinden imal edilirler. Japon çeliği ve Alman Solingen çeliği ürünler piyasada en çok talep gören makas türleridir. Japon çeliği ve Alman çeliği ürünler kendilerini kanıtlamışlardır. Ancak orjinal bir ürün bulmak o kadar da kolay değildir. Türkiye’de satılan ürünlerin çok büyük bölümü uzak doğudan Çin ve Hindistan’dan ithal edilen ürünlerdir. Peki Japon çeliği mi daha iyi Alman çeliği mi?

japon kuafor berber makaslari

Japon Makaslar Orjinal mi?

Türkiye’de japon markası ile satılan makasların çoğu aslında Çin makaslarıdır. Bu makasların markaları ile aliexpress gibi Çin sitelerinde arama yaptığınızda bir sürü sonuca ulaşabilmektesiniz. Oysa Japon çeliği oldukça pahalı bir çelik türüdür. Japonya’ya gidenler bilir ortalama bir profesyonel kuaför makası 25-30 bin yenden başlar. Bu da Türk parası ile 4000 lira üzerinde bir değere denk gelir. Gümrük vergileri, kargo, KDV ve ithalatçı kar marjlarını koyduğunuzda Türkiye’de bir Japon makasının 5 bin liranın altında satılması mümkün değildir. Yani aslında Japon makası diye satılan makaslar janjanlı kılıflarda ve kutularda satulan, Çin’de imal ettirilen Japon makası taklitleridir. Ayrıca Japon makaslarının tasarımları hem Türk Kuaförlerinin hem de Türk Berberlerinin kullanım alışkanlıklarına terstir. Uçları küt olan ve kavisli tasarımlara sahip olan Japon makasları ile, makas ucu ile ince hareketler yapmak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle Türkiye’de Japon makaslarından çok Alman Solingen makasları tercih edilmektedir. Peki Solingen makaslar orjinal mi?

solingen kuafor berber makaslari

Orjinal Solingen Kuaför Berber Makası Nasıl Anlaşılır?

Biley ustaları dışında profesyonel kuaförler bile orjinal solingen ürünleri ile taklit Çin malı makasları, ilk bakışta ayırmakta güçlük çekebilirler. Çin taklit konusunda oldukça ileri gitti. Artık makasın orjinalliği sadece çeliğinin kalitesinden anlaşılabiliyor. Bu da biley taşına geldiğinde ortaya çıkıyor. Bu nedenle bir çok firma makaslarının lazer bileme dışında taşa sürtülmemesi gerektiğini söylüyorlar. Bu markalar uzak doğuda imal ettirdikleri ürünlerin üzerine Solingen yazdırıp satabiliyor. Hatta bazı firmalar aynı makastan, 100 tane Almanya’dan 1000 tane uzak doğudan getirip karıştırarak satabiliyor. Bu durumda orjinal bir makas satın almak için piyasayı çok iyi takip etmek ve güvenilir olan yerlerden alışveriş yapmak gerekiyor. Yazının sonunda size marka ve sipariş verebileceğiniz yerler konusunda önerilerde de bulunacağız. Peki iyi bir kuaför berber makası nasıl olmalı?

en iyi berber makaslari

Saç Kesim Makası Nasıl Olmalıdır?

İyi bir kuaför makası herşeyden önce iyi bir çelikten imal edilmiş olmalıdır. Çeliğin kalitesi makasın keskinliği ve ömrünü belirleyen asıl unsurdur. Çelik biley ile keskinleştirilebilecek kadar yumuşak ama bu bileyli hali uzun süre koruyacak kadar sert olmalıdır. Çeliğin kalitesinden sonra gelen ikinci önemli unsur makasın tasarımıdır. Makas kullanışlı ve dengeli bir tasarıma sahip olmalıdır. Ele alındığında dengeli bir tutuş sağlamalı ve keskin olmalıdır. Türk profesyoneller genelde klasik makas tasarımlarına alışıktır ve klasik makasların dengesinden memnundurlar. Bunun yanında konfor arttırıcı özellikler de makasta bulunabilir. Mesela göbekte tornavida ile çevireceğiniz bir vida ayarı yerine el ile çevirebileceğiniz buton ayarı olabilir. Ayrıca serçe parmağın boşta kalmaması için parmaklık olması makasın daha dengelini kullanımını sağlamaktadır.

kuafor makaslari

En İyi Kuaför ve Berber Makası Önerileri

Türkiye’de orjinalleri bulunabilen en iyi makaslar bu listede. Liste memnuniyet oranı ve kalitesi en yüksek ürünlerden derlendi. Ürünlerin orjinal firma websitelerine göz atarak sipariş verebileceğiniz yetkili satıcıları bulabilirsiniz. Yetkili satıcıdan sipariş vererek orjinal ürün almayı garanti edebilirsiniz.

1) BREMS Solingen Cobalt Kuaför Berber Makası – 1500 TL

brems solingen kuafor berber makasi

Hem yüksek çelik kalitesi, hem dengeli duruşu hem de büyük indirim ile fiyat avantajını elinde bulunduran Brems Solingen Makasları listede birinci sırayı hakediyor.
5 buçuk ve 6 numaraları bulunan makas çok şık titanyum mavisi renginde. Sertlik ayarı da bulunan makas jilet gibi keskin. Hem bayan kuaförleri hem de erkek berberleri için uygun olan makas, sadece profesyoneller için değil mesleğe yeni başlayacak olanlar, kurs alanlar için de hızlı öğrenme için çok ideal.
Ayrıca 1500 liralık bu makası indirimli alma imkanı da mevcut. Kuaför Pazarı üzerinde ürünü havale/eft ödeme yöntemi ile sipariş verenler 50 TL indirim ile ürünü 1450 liraya alabiliyorlar.
Stoklarla sınırlı büyük indirimi kaçırmamak için acele etmekte fayda var.

2) TONDEO Mythos Kuaför Makası 9500 TL

tondeo kuafor makasi

Tondeo ürünleri Avrupa’da yaygın olarak kullanılıyor. Mythos modeli de oldukça kaliteli tasarlanmış bir ürün.
Makasın sertlik ayar butonu var. Ancak bu butonun altın rengi olması bayan kuaförleri için şık olduğu kadar erkek berberleri için de itici olabiliyor.
Çelik kalitesi çok iyi olan tondeo makaslarının orjinallerini bulmakta zorlanabilirsiniz.

3) SAKURA Ninja Serisi Kuaför Berber Makası

sakura berber makaslari

Sakura ürünleri harikulade Japon çeliği kullanıyor. Düşürmediğiniz sürece evladiyelik olarak kullanılabilecek makaslar üretiyor Sakura firması.
Japon tasarımlarının yanın da az da olsa klasik tasarıma sahip dengesi iyi modelleri de mevcut.
Dövizin artmasıyla beraber orjinal Japon makasları oldukça pahalı bir hal aldılar. Bu nedenle piyasa sahte japon makasları ile doldu.
Sakura ürünlerinin giriş fiyatları 250 dolar civarlarında. Yani yazı kaleme alındığın tarihte en ucuz Sakura makas fiyatlarının 6000 liradan başlaması gerekiyor.

En İyi Kuaför Berber Makasları Yorumlar

Deneyimlediğiniz ve memnun kaldığınız kuaför berber makasları hakkında yorum alanını kullanabilirsiniz. Mesleğe başladığınız yıllardaki makaslar ile bugünkü makasları karşılaştırabilirsiniz. İlk makasınız hakkında anılarınız belirtebilirsiniz. Yorumlarınız belirli moderasyon süreçlerinden geçerek onaylanmaktadır.

Reklam en iyi fön makinesi
YORUMLAR

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir