Connect with us

Genel

Mavi Su işe yarıyor mu? Mavi Su hakkında herşey.

MAvi su işe yarıyor mu?

Mavi su işe yarıyor mu sorusu saçı dökülen ya da saçlarını kaybetmiş bir çok insan için bir umut sorusu. Ve maalesef bu sorunun yanıtı hayır işe yaramıyor. Bu kısa yanıtın ardından neden işe yaramadığı konusu basitçe açıklanmalı. Çünkü piyasada mavi su adı altında bir çok sahtekarlık dönüyor. Ve herkes kendi ürününün orjinal mavi su olduğunu ve diğer ürünlerin işe yaramadığını iddia ediyor. Bu yazıda detaylı olarak konuya açıklık getirilecek ve konu sonunda sağlıklı saçlar için işe yarar öneriler sunulacaktır. Peki mavi su nedir?

mavi su nedir

Öncelikle mavi su olarak adlandırılan bu ürünün ismi zaten bir tuzaktır. Gerçekten işe yarayan kozmetik ürünlerin bir markası vardır ya da ilaçların etken maddesi mevcuttur. Mavi su içinde ne olduğu belli olmayan, etken maddesi meçhul olan bilinçsiz müşterileri kandırmak için uydurulmuş bir isimdir. Bu ürün içeriği hakkında hiç bir bilgi verilmeden bir yakınımda işe yaradı efsanesi ile bilinçsiz insanlar tarafından yayılan, pazarlanan bir efsanedir. Ayrıca bu mavi su isminin piyasada kulaktan kulağa yaygınlaşması ile fırsatı gören bazı kozmetik firmaları piyasa mavi renkte saç tonikleri sürüp bu fırsattan faydalanmaya çalışmıştır. Peki mavi su işe yarıyor mu?

Elbette mavi su işe yaramıyor. Saç dökülmesi tek bir nedenden kaynaklanmadığı için çözümü de asla tek bir ürün ile mümkün değildir. Mavi su diye hazırlanan toniklerin çoğunun içinde ne olduğu bile belli değildir. Merdiven altı satılan bazı ürünlerde saç çıkarma özelliği olan kadınlık hormonları kullanılmaktadır. Kadınlık hormonu endokrinolojik dengeyi bozar ve sağlığa çok zararlıdır. Peki kadınlık hormonu içeren mavi su ürünleri sağlığa ne gibi tehdit oluşturur.

mavi su problemler

Cinsiyet değiştirme ameliyatı olan erkeklerin sırma gibi saçları olmasının sebebi hormon tedavisi görmeleridir. Çünkü kadınlık hormonunun temel görevlerinden biri saç köklerini canlandırırken vücuttaki kılları dökmektir. Erkeklik hormonu ise tam tersine vücutta kıllanma yaparak saçların dökülmesine neden olur. Yani merdiven altı mavi su kullanan erkeklerde fazladan kadınlık hormonu saçları canlandırırken iktidarsızlık, kas kaybı, kalçada ve göğüslerde yağlanma, cinsel isteksizlik gibi ciddi sorunlar yaratabilir. Yine bu ürünleri kullanan kadınlarda adet dönemlerinde düzensizlik, sancılı adet görme, meme kanserinde artış gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Peki kozmetik firmaları tarafından üretilen ürünlerde de kadınlık hormonu var mı?

Kozmetik sektörü sağlık bakanlığı tarafından ilaç endüstrisi kadar yakından denetlenmiyor ama yine de ürünlerin içerik bilgileri Sağlık Bakanlığına bildirilmelidir ve kozmetik bir üründe hormon kullanılamaz. Kozmetik firmalarının fırsattan faydalanmak mavi suler piyasa sürdüler ve asıl mavi su bizimki diye pazara sürdüler. Bu ürünlerde genelde saça iyi geldiği bilinen biotin (b7 vitamini) ve minoxidil denilen kimyasal katkılar bulunur. Minoxidilin çok uzun dönem düzenli kullanımı ile saçlanma tüylenme mümkündür ancak minoxidilin kullanılması kesildiği anda dökülme hızlanarak devam etmektedir. Yani bu mavi su ürünlerinin ciddi şekilde saç çıkardığı, kelleri saçlandırdığı ay da saç dökülmesini önlediği desteksiz bir yalandır. Mavi su gerçekten işe yarasaydı ne olurdu?

orjinal mavi su

Orjinal mavi su diye bir ürün yoktur. Çünkü bu ürün gerçekten işe yarasaydı bir ilaç firması tarafından ya da kozmetik firması tarafından patenti alınırdı. Mavi su diye merdiven altında satılmazdı ve keşfeden firmaya milyarlarca dolar gelir kazandırırdı. Çünkü saç problemleri kozmetik problemlerin en önde gelenleri arasında. Ve böyle bir ürüne para verip saç sahibi olmak için binlerce dolar verecek milyonlarca insan var. Bu ürün gerçekten işe yarayan bir ürün olsaydı bir marka altında pazarlanır ve yüksek rakamlara alıcı bulurdu. Peki saç çıkarmak ya da saç dökülmesini önlemek için nasıl bir yol izlenmeli?

Öncelikle erkek tipi saç dökülmesinde eğer genetik bir avantaj yoksa dökülme kaçınılmazdır. Burada yapılacak bakım ve uygulamalar dökülmeyi yavaşlatıp kelleşmeyi ertelemek amaçlı olacaktır. Çünkü saç dökülmesini yavaşlatmak daha geç yaşlarda kelleşmek demektir. 30 larında kelleşmektense 50 lerinde kelleşmek çok daha iyidir. Peki saçlar neden dökülür?

Saç dökülmesinin bir çok nedeni vardır. Dermatolojik hastalıkları saymazsak saç dökülmesinin en önemli nedenlerinin başında şampuan gelmektedir. Sık şampuanlama ya da market şampuanları kullanma saç dökülmesini hızlandıran en büyük nedendir. Maalesef insanlar şampuan kullanımı konusunda bilinçsizdirler. İnsan hergün 2 defa duş alabilir ama saçlar aşırı yağlı değillerse 2 günde 1 kez şampuanlanmalıdır. Oysa insanlar ucuz market şampuanlarını alıp bu şampuanlarla günde 3-4 kez saçlarını şampuanlayıp saçların kurumasına, doğal yağlarının yok olmasına neden olmaktadırlar. Özellike ucuz market şampuanları içlerinde paraben ve tuz gibi hormonlara zarar verip saç dökülmesine neden olan saçı kurutan kimyasallar içerirler. Pahalı gibi görünse de profesyonel şampuanlar almak ve saçı 2 günde 1 kez şampuanlayınca aslında market şampuanlarına harcanandan daha fazla para harcanmıyor. Çünkü market şampuanları saçta köpürtülüp vücuda sürülüp duş jeli gibi kullanılıyor. Oysa yapılması gereken profesyonel şampuan alıp, şampuanı sadece saçta kullanmak. Vücut için ise daha ucuz olan kaliteli bir sabun ile temizlik yapılabilir. Ben CERAGAN markasının biotin keratinli şampuanını kullanıyorum ve çok memnunum. Mevsim geçişlerinde bile dökülmeler ile karşılaşmıyorum. Paraben ve tuz içermiyor. Eğer saçlarınız aşırı kuru ise aynı markanın wetmax isimli nemlendirici şampuanını ve saç maskesini kullanabilirsiniz. Peki iyi bir şampuan kullanıyorsak başka nelere dikkat etmek lazım?

Saçlar da tüm vücut gibi yediğimiz içtiğimiz ile çok alakalıdır. Fast food ağırlıklı beslenme kötü yağlar alma kılcal damarları tıkar ve saç köklerinin kanlanmamasını sağlar. Vitaminlere özellikle B grubu vitaminlere dikkat etmemiz eksikliğini yaşamamamız lazım. Bazı miğde koruma ilaçları proton pompası inhibitörü diye geçen ilaçlar uzun vadede B vitamini emilimini düşürerek ciddi saç dökülmelerine hatta sürekli kullanıldığında kelleşmelere neden olabilmektedirler.

Stres de saç dökülmesinin en önemli nedenlerindendir. Stresten uzak bir hayat sürmek, hava kirliliğinin, tuzlu deniz suyunun ve güneşin saçtaki kurutucu etkilerini gidermek gerekir. Stresli dönemlerde saç bakımını ihmal etmemek çok önemlidir. Stresin getirdiği problemleri saça bakım uygulayarak gidermek gerekir. Bazı yağların saç sağlığına iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu yağların başında argan yağı gelmektedir. Ben stresli dönemlerde yine Ceragan firmasının Argan Keratin serumunu kullanıyorum. Bu ürün argan ile saçı ve saç derisini beslerken keratin ile saçın protein yapısını takviye ediyor ve köklerin kalınlaşmasını sağlıyor. Bu ürünü bulmakta zorluk çekebilirsiniz çünkü kuaförlere satılan profesyonel bir ürün. Sıradan kozmetik marketlerde bulunmuyor. Genelde A plus kuaförlerin bakım için kullandığı bir ürün. Peki argan yağı dışında saç dökülmesi ile nasıl mücadele edebilirim?

Öncelikle çok ciddi olmayan saç dökülmelerinde önerdiğim markaları kullanabilir ya da multi vitamin alarak beslenmenizi düzenleyebilirsiniz. Ama saç dökülme oranınız çok fazla ise ve kelleşme belirtileri varsa hormonal ya da dermatolojik bir hastalık yaşıyor olabilirsiniz. Aniden ortaya çıkan ve şiddetli saç dökülmelerinde hemen bir doktora başvurup dökülmenin nedenini anlamak en önemlisidir. Burada yazılan hiç bir bilgi yorum bir doktorun muayenesi sonucu vereceği karar kadar etkili olamaz. Şiddetli dökülmelerde vakit kaybetmeden bir doktor görüşü alınmalı ve doktorun tavsiye ve tedavi planı takip edilmelidir.

Şehir efsanesi haline gelen mavi su kullanımının neden mucizevi bir etkisi olmayacağını ve insanların zaaflarını kullanarak para kazanmak amacıyla suistimal edildiğini açıklamaya çalıştık. Özellikle markasız merdiven altı mavi suların ciddi saplık tehlikeleri yaratabileceğini ve markalı mavi suların da herhangi bir mucize vaadetmediğini akıldan çıkarmamak gerekiyor.

Reklam en iyi fön makinesi
YORUMLAR

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir