Connect with us

İncelemeler

En İyi Şampuan Hangisi?

en iyi şampuan

Modern yaşamla şampuan günlük hayatın temel ihtiyaçlarından biri haline geldi. Her gün duş almak ve her gün şampuan kullanmak yaşamın doğal rutini. Peki en iyi şampuanı kullanmadığınızda saçınızda ne gibi sorunlar yaşabileceğinizi biliyor musunuz? Şampuan kullanırken yapılan yanlış tercihler sadece saçlarınızın dökülmesine neden olmaz. Yanlış şampuan tercihi ciddi sağlık sorunları yaşamanıza da neden olabilir. Peki en iyi şampuanlar hangileridir?

En İyi Şampuan Markaları

En iyi şampuan hangisi diye merak edenler marketlerin dışına bakmalıdırlar. Kaliteli şampuanlar profesyoneller için üretilir kuaförlerde satılırlar. Marketlerdeki şampuanlar fastfood gibidir. Yani market şampuanları pratik kullanım sağlarken ciddi sağlık sorunları yaratabilirler. Büyük kozmetik markaları bile market şampuanları fastfood gibi düşük kalitededir. Bu şampuanların içeriğindeki paraben, sülfat, tuz gibi katkı maddeleri saç dökülmesi ve ciddi hormon problemleri yaratabilirler. Genç yaşta adet düzensizliği veya sancılı adet çeken kızların problemleri veya cinsel isteksizlik, cinsel güçsüzlük yaşayan erkeklerin sorunu bu market şampuanları olabilir. Yani şampuan tercihi yaparken profesyonel ürünler tercih edilmelidir. Wella, Scwarzkopf, Loreal gibi büyük markaların yanında artık yerli üretim profesyonel markalar da var. CERAGAN gibi profesyonel yerli markaların ürünleri hem zararlı katkılar içermiyor hem de profesyonel olmasına rağmen uygun fiyatla satılıyor.

en iyi şampuan

En İyi Şampuan Nasıl Seçilir?

Normalde saç döken şey şampuan değil yanlış şampuan ya da şampuanın yanlış uygulanmasıdır. Yanlış şampuandan az önce bahsettik. Mesela paraben ve bazı sülfatlar saç derisinden emilir ve vücutta sentetik bir kadın hormonu gibi davranabilir. Bu erkeklerde ve kadınlarda cinsel hormonların seviyesinde bozulmaya neden olur. Hormonal dalgalanmalar erkeklerde de kadınlarda da saç dökülmesi yaratır. Bu hormonal etki sadece saç dökülmesi ile sınırlı değildir. Genç kızlarda adet düzensizliği ve sancılı adet görmeye neden olabilir. İlerleyen yaşlarda da meme kanseri gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Erkeklerde görülen etki ise sentetik kadınlık hormonu gibi davranan kimyasallar yüzünden cinsel isteksizlik, cinsel performans düşüklüğü, kas kaybı gibi rahatsızlıklardır.

Ayrıca kaliteli ve profesyonel bir şampuan bile kullanılsa saçların sık yıkanması zararlıdır. Sık yıkanan saçlar, saç telini besleyen esansiyel yağların yok olması nedeniyle güçsüzleşir. Sık yıkanan saçlar cansızlaşır, çabuk kırılan bir yapıya döner. Yine saç dökülmesinin sık görülen nedenlerinden biri de 2’si bir arada olan kremli şampuanlardır.

2’si bir arada Şampuanlar neden kötü?

İkisi bir arada kremli şampuanlardan uzak durmak gerekir. Özellikle en iyi şampuan hangisi diye merak ediyorsanız bu şampuan kesinlikle kremsiz bir şampuan olacaktır. Şampuan ve krem ayrı ayrı uygulanmalıdır hatta mümkünse krem yerine saç maskesi kullanılmalıdır. 2’si bir arada şampuanlar çok pratiktir. Bu şampuanlar duş süresini ciddi şekilde kısaltır. Ancak pratik kullanımı ağır bir bedeli vardır. Şampuan saç derisini ve saçı temizlemek için tüm saça ve kafaya uygulanır. Saç maskesi veya saç kremi ise saçların kolay taranması içi sadece saç tellerine ve ağırlıklı olarak uçlara uygulanır. Saç kreminin saç dibine uygulanması saç köklerinin kayganlaşmasına ve saç tellerinin köklerinden kolayca kopabilmesine neden olur. Normalde dökülmeyecek saç telleri, saç derisine kremli şampuan uyguladığınızda kopup dökülebilir. Peki şampuanlar saç bakımı yapar mı?

Şampuanlar saça bakım yapar mı?

Aslında bu da ciddi bir efsanedir. Şampuan saça ve saç derisine çok kısa süre uygulanır ve çabucak durulanır. Bu nedenle bakım için sadece şampuan yeterli değildir. Şampuanın yoğun bir saç maskesi ile desteklenmesi gerekir. Ancak yine de içinde biotin, argan ve keratin takviyesi olan ve paraben tuz içermeyen şampuanlar saç dökülmesine neden olmaz. Ayrıca kısıtlı da olsa saça bakım yapabilir. Keratin saç durulandığında bile saç teline tutunabilir. Biotin ise saç dökülmelerine karşı iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmış bir maddedir.

Saç Yapısına Göre Şampuan Tercihi

Doğal olarak herkesin farklı bir saç yapısı vardır. Ve her ilacın her insanda aynı etki etmediği gibi her şampuan her insanın saçında aynı etkiyi yapmaz. Yeni bir şampuanı kullanmadan önce kolunuzun iç kısmı gibi bölgelerde kullanıp kızarıklık ya da reaksiyon olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Yani kremsiz, paraben ve tuz içermeyen, profesyonel bir şampuan iyi bir şampuandır. Saça bakım yapmak için ise iyi bir saç maskesi kullanabilirsiniz bu maskeyi de şampuanla uyumlu şekilde seçmeniz etkiyi arttırır. Mesela şampuan olarak biotin keratin şampuan kullanıyorsanız saç maskesi olarak da biotin keratin içeriği olan bir maske tercih edilmelidir. Çünkü saç maskesi yoğun yapısı ile saçta uzun süre tutulan ve durulanmadan önce aktif maddelerin saça geçmesi beklenen ürünlerdir.

En İyi Şampuan Erkek

Erkeklerin şampuan konusunda yaptıkları ilk hata market şampuanlarına yönelmeleridir. Erkekler kadınlara kıyasla market şampuanlarını daha sık kullanırlar. Oysa içinde paraben bulunan bu şampuanlar cinsel isteksizlik ve cinsel performans düşüklüğü yaratırlar. Bir çok erkek kuvvet macunu almak yerine sadece şampuanını değiştirmesi gerektiğinin farkında değildir. Ayrıca bu şampuanlar hormonal sorun yarattıkları için saç dökülmesi ve kıllanma gibi etikelere neden olabilirler. Bu nedenle paraben içermeyen profesyonel bir şampuan kullanmak gerekir.

Erkeklerin şampuan konusunda yaptıkları diğer hata ise ikisi bir arada şampuanlar kullanmaktır. Hızlı duş almak için, pratik olsun diye kremli şampuan kullanan erkekler saç dökülmesi sorunu yaşayabilirler.
Buna bir de saç şekillendirmek için jöle, briyantin, wax gibi materyalleri eklenmesi dökülme hızını arttırır. Çünkü bu materyaller saç tellerinin kurumasına ve kırılmasına neden oluyor. Buna sık sık şampuanla yıkamayı eklerseniz saçlar kuruyor, kırılıyor ve dökülüyor.
Erkekler için en iyi şampuan paraben gibi zararlı kimyasalları içermeyen, kremsiz ve mümkünse erkeklerde çok işe yarayan “biotin” maddesi içeren şampuanlardır. Peki kadınlar ne tür şampuan kullanmalı?

En İyi Şampuan Kadın

Kadınlar için en iyi şampuan da yine kremsiz şampuanlardır. Kadınlar erkeklerden farklı olarak saçlarına ağır işlemler yaparlar. Kadınlar saç dökülmesi problemini sık yaşamasalar da saçlarını çok yıpratabiliyorlar. Bu gibi durumlarda da içinde keratin takviyesi olan şampuanlar çok faydalıdır.
Aynı zamanda hormonal problem yaşamamak için yine parabensiz ve tuzsuz bir şampuan seçmek gerekir. Zararlı katkı maddeleri ağrılı adet dönemlerine, adet düzensizliklerine, kıllanma gibi bir çok soruna yol açabilir.
Yani zararlı madde içermeyen, kremsiz, keratin takviyeli profesyonel bir şampuan kadınlar için idealdir. Daha iyi bakım ve saçların canlanması için yine keratin takviyeli profesyonel bir saç maskesi ile şampuanı desteklemek gerekir. Keratin ile özellikle ısı ya da kimyasal işlemler yüzünden parlaklığını yitirmiş saçlar tekrar canlı görünüme kavuşabilir.

En İyi Şampuan Fiyatları

En iyi şampuan fiyatları market şampuanlarına göre pahalı görünür. Ama pratikte durum faklıdır. Market şampuanları ucuz oldukları için bol kullanılarak hata yapılır. Yani saçınız yağlı değilse iki günde bir şampuanlamak idealdir. Yağlı saçlar içinse günde 1 kez şampuanlamak yeterlidir. Oysa market şampuanları ile günde 2 kez duş alıp her duşta saçını 2-3 kez şampuanlayanların saçları ile ilgili sorun yaşaması kaçınılmazdır. Market şampuanları 40-50 liralardan başlarken profesyonel şampuanlar 350 liralardan başlıyor 500 liraları aşabiliyor.

Ancak saçınızı her gün bir kaç defa değil, iki günde bir kez şampuanladığınızda aslında aynı fiyata geliyor. Profesyonel şampuanlarda meşhur markaların ürünleri 700-1500 lira bandında geziniyor. Ama meşhur markalardan da kaliteli ürünler çıkaran ve uygun fiyatla pazarlayan CERAGAN gibi yerli markalar da tercih edilebilir. Ceragan şampuan çeşitleri kuaförlerde 350 lira gibi bir fiyatlarla satılmakta.

En İyi Şampuan Yorumları

En iyi şampuan yorumları için bu yazının sonunda siz de kendi yorumunuzu ekleyebilir ve daha önce eklenen yorumları okuyabilirsiniz. Ama unutmamak lazım her şampuan her insan da işe yaramaz. O yüzden çevrede iyi şampuanların yorumlarını dinlerken de dikkatli olmak gerejiyor. Piyasada profesyonellerin çok kullandığı ve sık kullanım da bile saç dökmeyen şampuanlar aşağıda tavsiye listesinde yer almaktadır.

En İyi Şampuan Tavsiye

En iyi şampuanları profesyoneller kullanır. Piyasada çok satılan ve memnuniyet oranı yüksek olan şampuanlar aşağıdaki listede yer almaktadır.

CERAGAN Biotin & Keratin Onarıcı Şampuan (400ml 359 TL)

Ceragan’ı listenin zirvesinde durmasının nedeni hem kadın hem erkek saçları için kullanılabilir olması. Ve her saç tipine uygun olması Yani aynı evde yaşayan farklı saç tipine sahip kadın ve erkekler bu ürünü rahatlıkla kullanabilir. Ürün bitoin içeriği ile erkeklerde saç dökülmesi sorunlarında, keratin içeriği ile de kadınlarda yıpranmış saçları onarma konusuda çok etkili. Ceragan biotin ve keratin meşhur markaların ayarında bir kaliteye ve yüksek kullanıcı memnuniyetine sahip. Ayrıca Türkiye’de üretildiği için fiyatı da çok uygun. Ceragan ürünleri sadece kuaförlerde satılıyor. Ürünü internetten bulmak satın almak zor olabiliyor.

WELLA System Repair Yenileyici Şampuan (250ml 650 TL)

Wella’nın bu ürünü yıpranmış saçlar için üretilmiştir. Saçı besler ve saçtaki hasarın onarılmasına yardımcı olur. Özellikle erkek saçlarında çok etkilidir. Saçın tekrar parlaklığını kazanması için gerekli bakımı sağlar. Wella kalitesine güvenenlerin tercih ettiği onarıcı bakım şampuanıdır.

Loreal Kerastase Resistance Bain Force Architecte Şampuan(1 litre 1380 TL)

Hem içten hem dıştan saça nüfus eder. Saçı kökten uca kadar besler ve onarır. Saça ipeksi bir yapı kazandır. Yoğun işlem görmüş ve yıpranmış saçlar için etkili bir şampuandır. Loreal’in oldukça kaliteli olan ürünü profesyonel kullanıma yönelik. Profesyonel bir ürün olması nedeniyle ürünün fiyatı kur artışlarında ciddi şekilde etkileniyor ve bugün için 1400 lira fiyatla satılıyor.

şampuan nasıl kullanılır?
Reklam en iyi fön makinesi
YORUMLAR

Yanıtla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir