Sosyal Medyada Biz

İncelemeler

En İyi Şampuan Hangisi?

Modern yaşamla şampuan günlük hayatın temel ihtiyaçlarından biri haline geldi. Her gün duş almak ve her gün şampuan kullanmak yaşamın doğal ruini. Peki en iyi şampuanı kullanmadığınızda saçınızda ne gibi sorunlar yaşabileceğinizi biliyor musunuz? Şampuan kullanırken yapılan yanlış tercihler ve yanlış uygulamalar saçlarınızın dökülmesine veya canlılığını yitirmesine neden olabilir. Peki en iyi şampuanlar hangileridir?

En İyi Şampuan Markaları

En iyi şampuan hangisi diye merak edenler marketlerin dışına bakmalıdırlar. Gerçekten kaliteli şampuanlar profesyonel kullanım için hazırlanırlar ve eczanelerde ya da kuaförlerde satılırlar. En büyük kozmetik markaları bile marketlerde fastfood gibi düşük kalite şampuanlar satarken, kaliteli ürünlerini eczanelerde veya kuaförler üzerinden satmayı tercih ediyorlar. En iyi şampuan markaları genelde kuaförlerde de sık sık kullanılan markalardır. Wella, Scwarzkopf, Loreal gibi pahalı markaların yanında artık kuaförlerde CERAGAN gibi hem profesyonel hem de daha uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli şampuanları da bulabiliyorsunuz.

En İyi Şampuan Nasıl Seçilir?

Normal şampuanlar normalde saç dökmezler ama bazı yanlış uygulamalar ve yanlış türde şampuanlar saç dökülmesine neden olabilir. Öncelikle çok yağlı saçlarınız yoksa saçınızı her gün şampuanlamak saçların kurumasına neden olabilir. Her gün duş alıp vücudunuzu yıkayabilirsiniz ama aşırı yağlanan saçlara sahip değilseniz saçlarınızı en fazla gün aşırı yıkamanızı öneririz. Çünkü şampuanlama saçın kendi doğal yağlarını da temizler ve kuruyup dökülmesine neden olur. Diğer bir sorun ise kremli şampuanlardır.

2’si bir arada Şampuanlar neden kötü?

İkisi bir arada kremli şampuanlardan uzak durmak gerekir. Özellikle en iyi şampuan hangisi diye merak ediyorsanız bu şampuan kesinlikle kremsiz bir şampuan olacaktır.. Bu tarz şampuanlar duş süresini ciddi şekilde kısaltır. Ancak şampuan ve krem ayrı ayrı uygulanması gereken 2 farklı materyaldir. Şampuan saç derisini ve saçı temizlemek için tüm saça ve kafaya uygulanırken, saç kremi saçların kolay taranması içi sadece uçlara uygulanır. Saç kreminin saç dibine uygulanması saç köklerinin kayganlaşmasına ve saç tellerinin köklerinden kolayca kopabilmesine neden olur. Normalde dökülmeyecek saç telleri, saç derisine kremli şampuan uyguladığınızda kopup dökülebilir. Peki şampuanlar saç bakımı yapar mı?

Şampuanlar saça bakım yapar mı?

Aslında bu da ciddi bir efsanedir. Şampuan saça ve saç derisine o kadar kısa süre uygulanır ve çabucak durulanır ki, içinde ne kadar besleyici materyaller olsa da bu materyaller su ile durulanır. Bu kadar kısa sürede bu materyallerin saça ciddi bakım yapması mümkün değildir. Fakat içinde argan gibi yağlar barındıran ve keratin gibi proteinler barındıran şampuanlar durulandıklarında bile saçın daha az kurumasına neden olacakları ve geride kalan keratin saçta tutnacağı için faydalı olabilir. Yine de her şampuanın içinde farklı kimyasal formüller ve elementler bulunuyor. Bu materyallerden birine alerjiniz varsa şampuanınızı değiştirdiğinizde de dökülmenin durduğunu görebilirsiniz.

Saç Yapısına Göre Şampuan Tercihi

Doğal olarak herkesin farklı bir saç yapısı vardır. Ve her ilacın her insanda aynı etki etmediği gibi her şampuan her insanın saçında aynı etkiyi yapmaz. Yeni bir şampuanı kullanmadan önce vücudunuzun diğer bölgelerinde kullanıp kızarıklık ya da reaksiyon olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Yani kremsiz, iyi temizleyen ve saçta reaksiyon yaratmayan bir şampuan iyi bir şampuandır. Saça bakım yapmak için ise iyi bir saç maskesi ya da saç kremi kullanabilirsiniz. Çünkü krem ve saç maskesi saçta uzun süre tutulan ve durulanmadan önce aktif maddelerin saça geçmesi beklenen ürünlerdir.

En İyi Şampuan Erkek

Erkeklerin şampuan konusunda yaptıkları ilk hata ikisi bir arada şampuanlar kullanmalı. Hızlı duş almak için, pratik olduğu için kremli şampuan kullanan erkekler saç dökülmesi sorunu yaşayabilirler. Ayrıca erkekler saç şekillendirmek için jöle, briyantin, wax gibi materyalleri kullanırlar. Bu materyaller saç tellerinin kurumasına ve kırılmasına neden oluyor. Buna sık sık şampuanla yıkamayı eklerseniz saçlar kuruyor, kırılıyor ve dökülüyor. Erkekler için en iyi şampuan bu kurumayı önleyecek şampuanlar kullanmak. Bu durumda en iyi tercih içinde argan olan şampuanları kullanmak. Şampuan içindeki argan doğrudan kullanıldığı şeklinde olduğu gibi saçı yağlandırmıyor ama saçın kurumasını engelliyor ve kırılmaları dökülmeleri azaltıyor. Peki kadınlar ne tür şampuan kullanmalı?

En İyi Şampuan Kadın

Kadınlar ise saç şekillendirmek için saçlarını yakarlar. Bu fön çekmek gibi doğrudan ısı işlemleri ile de olabilir ya da oriel ile saç açma gibi kimyasal yakma işlemi ile de olabilir. Hem kimyasal yanma da hem de ısı ile şekillendirmede saçın ana yapı taşı olan keratin yıkıma uğrar. Azalan keratin saçın parlaklığını ve esnekliğini kaybetmesine neden olur. Saçlar dökülmese bile bir süre sonra fırça gibi görünmeye başlar. O nedenle kadınların şampuanlarında kesinlikle keratin takviyesi olmalıdır. Bu sayede yıkılan keratin yerine konulur ve saçın yıpranması durdurulur ya da yavaşlatılabilir.

En İyi Şampuan Yorumları

En iyi şampuan yorumları için bu yazının sonunda siz de kendi yorumunuzu ekleyebilir ve daha önce eklenen yorumları okuyabilirsiniz. Ama unutmamak lazım her şampuan her insan da işe yaramaz. O yüzden çevrede iyi şampuanların yorumlarını dinlerken de dikkatli olmak gerejiyor. Piyasada profesyonellerin çok kullandığı ve sık kullanım da bile saç dökmeyen şampuanlar aşağıda tavsiye listesinde yer almaktadır.

En İyi Şampuan Tavsiye

En iyi şampuanları profesyoneller kullanır. Piyasada çok satılan ve memnuniyet oranı yüksek olan şampuanlar aşağıdaki listede yer almaktadır.

 1. CERAGAN Hair Repair Onarıcı Şampuan (1 litre 99 TL)

  Ceragan’ı listenin zirvesinde durmasının nedeni içinde argan ve keratin takviyesi olması hem kadın hem erkek kullanımı için uygun olması. İçindeki keratin takviyesi ile hem dökülen hem de yıpranmış saçlar için idealdir. Ayrıca Türkiye’de üretildiği için fiyatı da çok uygun. Şampuan hem çok kaliteli hem de litre fiyatını hesap ettiğinizde çoğu market şampuanından bile uygun fiyata geliyor. Litrelik olduğu için genelde kuaför toptancılarında satılan ürünü nadiren internetten de bulabilmek mümkün.

 2. WELLA System Repair Yenileyici Şampuan (250ml 149 TL)

  Wella’nın bu ürünü yıpranmış saçlar için üretilmiştir. Saçı besler ve saçtaki hasarın onarılmasına yardımcı olur. Saçın tekrar parlaklığını kazanması için gerekli bakımı sağlar. Wella kalitesine güvenenlerin tercih ettiği onarıcı bakım şampuanıdır.

 3. Loreal Kerastase Resistance Bain Force Architecte Şampuan
  (1 litre 500 TL)

  Hem içten hem dıştan saça nüfus eder. Saçı kökten uca kadar besler ve onarır. Saça ipeksi bir yapı kazandır.

Yorum Yazmak için Tıklayınız

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir